Zjazd The Explorers Club w Nowym Jorku 2012

ECAD 2012 Waldorf AstoriaDoroczna uroczysta kolacja podczas zjazdu Klubu (The Explorers Club Annual Dinner) w hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie odbyła się pod hasłem "How Far is Far - Remote Exploration”. Na balkonie po prawej stronie wisi polska flaga swiadcząc o obecnosci Polaków w Klubie. (fot. MR)  

Medale The Explorers Club otrzymali: Amerykanin kpt. Alfred McLaren – polarnik, dowódca atomowej łodzi podwodnej, były Prezes Klubu oraz Kanadyjczyk prof. Philip J. Curie – wybitny paleontolog, badacz, którego nazwiskiem nazwano odkryte gatunki dinozaurów.

The William Beebe Memorial Award dla zasług w eksploracji podwodnej przyznano innemu wybitnemu Kanadyjczykowi. Metys R.T. (Phil) Nuytten należy do pionierów nowoczesnych technologii służących nurkowaniu, szczególnie w rejonach polarnych. Skonstruował kombinezon dla nurka Newsuit używany w przemyśle, marynarkach wojennych, siłach specjalnych. Inny - Exosuit, który opracował z zespołem, ma umożliwić ludziom ewakuację z łodzi podwodnej. Współpracuje z NASA nad kombinezonem pozwalającym człowiekowi na długotrwałe przebywanie i prace na Księżycu czy Marsie.

ECAD w Waldorf AstoriaW Waldorf Astoria stoją od lewej: Monika Rogozińska, Col. Donald Morley (Vice President for Operations),            Mead Treadwell (Wicegubernator Alaski), Julie Chase (Vice President for Research and Education, nagrodzona          The Edward C. Sweeney Medal), Brian Hanson (Board of Directors) (Archiwum MR)

Resized Rosemarie Monique Alan and Constance  Credit John R. Lawrence Jr. 600x399     W Centrali The Explorers Club na Manhattanie 18 marca 2012. Od prawej: Constance Difede – Wiceprezes The Explorers Club, Przewodnicząca Flag and Honors Committee (Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych), Alan Nicholas – nowo wybrany Prezes The Explorers Club (USA), Monika Rogozińska – Prezes Oddziału Polskiego i Rosemary Keough (niegdyś Prezes Oddziału Kanadyjskiego).  (Credit John R. Lawrence)

Zjazd jest okazją do spotkania ludzi wspaniałych, inspirujących. Oto dwie kobiety. Działały i działają dla dobra innych, pokonały choroby; dziś zarażają zachwytem nad pięknem regionów polarnych:

Barbara Herlain Hillary

      Barbara Herlain Hillary – pierwsza czarnoskóra Amerykanka, która doszła na Biegun Północny na nartach. Barbara wychowała się w nowojorskim Harlemie. Pokonała raka i jako emerytowana pielęgniarka zainteresowała się polarnictwem. Nauczyła się poruszać na nartach. Do bieguna doszła, kiedy miała 76 lat. Kiedy robiłam Barbarze to zdjęcie w Centrali The Explorers Club podczas zjazdu Klubu miała 81 lat. Zbiera fundusze na wyprawę na Biegun Południowy!  (Fot. MR)

Rosmarie Keough 1 600x400

      Rosemary Keough z Kanadyjskiego Oddziału przedstawia w Centrali The Explorers Club album fotograficzny o Arktyce, którego wraz z mężem Patem jest autorką. Proces produkcji papieru i książki jest ręczny. Poprzedni album pokazywał Antarktydę. Małżeństwo fotografów mieszka na wyspie na kanadyjskim wybrzeżu Północnego Pacyfiku. Już same zdjęcia zrobione z okna ich kuchni o różnych porach roku nadają się na album. (Fot. MR)

      19 marca 2012 r. odbyła się w Centrali Klubu prezentacja nagradzanego filmu „The Search for Michael Rockefeller” i spotkanie z jego twórcą Fraserem Hestonem, który został w ubiegłym roku członkiem The Explorers Club. Film opisuje tajemnicę zginięcia Michaela Rockefellera, syna burmistrza Nowego Jorku. Michael nie wrócił z wyprawy do Asmatów Holenderskiej Nowej Gwinei w 1961 r. Poszukiwania nie tylko nie przyniosły rezultatu, ale wręcz mnożyły zagadki i scenariusze wydarzeń. Rodzina Rockefellerów przez wiele lat wspierała The Explorers Club finansowo.

Pożegnanie ze zjazdem

P3235365 800x533Ostatnie zdjęcie na pożegnanie ze zjazdem, przed Centralą Klubu na Manhattanie z Constance Difede.  Klub istnieje od 1904 r. Pierwszą kobietę przyjęto do niego w 1980 r. (Archiwum MR)

 

Komunikat

...